Zástupci Třebíče uctili památku Antonína Kaliny v Izraeli Tisk
Neděle, 13 Duben 2025 00:00

Starosta Pavel Pacal s ředitelkou městského kulturního střediska Nikolou Černou navštívili v polovině března Izrael, na přání a pozvání Naftali „Ďuro“ Fürsta. Ten je jedním z posledních žijících takzvaných Kalinových dětí. Tedy jedním z více než 900 židovských chlapců, které třebíčský rodák Antonín Kalina za druhé světové války zachránil v koncentračním táboře Buchanwald od jisté smrti.

Naftali Fürst je předsedou poradního sboru pro bývalé vězně koncentračního tábora Buchenwald a prezident Mezinárodního výboru Buchenwald-Dora a Commandos, který žije v Izraeli a pravidelně Třebíč navštěvuje, například u příležitosti festivalu židovské kultury. Zástupci Třebíče s panem Fürstem uctili památku Antonína Kaliny u památníku Holokaustu Yad Vashem na Har Hazikaron (Hora vzpomínek) v Jeruzalémě. Zde jsou vypsáni všichni lidé, ocenění titulem Spravedlivý mezi národy, rozděleni podle států. V Jeruzalémě navštívili také Boží hrob. Poté cestovali do Tel Avivu, kde byli přijati na Českém velvyslanectví, velvyslankyní Veronikou Kuchyňovou Šmigolovou. Vzhledem k bohaté židovské historii Třebíče navrhla starostovi zvážení partnerství s některým izraelským městem. Bavili se také o spolupráci velvyslanectví v rámci cestovního ruchu, aby třebíčská židovská čtvrť, zapsaná na prestižním seznamu světového dědictví UNESCO, byla více propagována i v zahraničí.

Poslední zastávkou při třídenní návštěvě Izraele byla Haifa, kde Naftali Fürst bydlí, Bazilika zvěstování v Nazaretu a také Masarykův kibuc (Masarykova vesnice), pojmenovaný po prvním československém prezidentovi. Byl založen ve 30. letech, ještě před vyhlášením státu Izrael, československými a litevskými přistěhovalci. Masarykovo jméno kibuc přijal až v roce 1940. V současné době má okolo 700 členů, z nichž asi 40 je původem z Československa.

Irini Martakidisová